Login

Держенергоефективності та «Укрцемент» розпочинають партнерство у сфері енергоефективності та використання SRF-палива на цементних заводах

DSC 0028

Голова Держенергоефективності Сергій Савчук із виконавчим директором Асоціації виробників цементу України «Укрцемент» Романом Скільським започаткували співпрацю щодо стимулювання реалізації енергоефективних проектів, у тому числі з використанням альтернативного палива для цементних печей, що буде виготовлятись з відходів.

Як відомо, в Україні щорічно збирається близько 10 млн тонн сміття, яке фактично повністю вивозиться на полігони та звалища. У 2017 р. лише близько 7% сміття перероблено.

Водночас, відходи (тверді побутові, промислові, сільськогосподарські, стічних вод, хімічні) – це неоціненний і невичерпний, а головне невикористаний досі ресурс для виробництва альтернативного палива. Дане паливо зможе значною мірою замінити викопне паливо для генерації електричної та теплової енергії. Проте важливо наголосити, що найвища енергоефективність утилізації відходів у вигляді SRF-палива при найнижчому рівні екологічного навантаження на довкілля досягається при спалюванні у печах цементних заводів при випалі клінкеру - напівфабрикату для виробництва цементу - базового матеріалу будівельної галузі та одного з стратегічних видів продукції, необхідних для здоров’я сучасної економіки. В цілому проект розглядається як важлива складова частина процесу створення в Україні економіки замкнутого циклу – індикатора зрілості країни.

Використання альтернативного палива має кілька переваг, зокрема:
- заміщення споживання газу та викопного палива (вугілля, торф);
- покращення екологічної ситуації в Україні
- соціальний ефект (додаткові робочі місця)
- зменшення обсягу відходів на полігонах;
- використання безвідходних технологій у виробничих процесах (вторсировина та SRF-паливо і незначна частка неперероблених відходів на полігонах)

Крім того, Агентством спільно з «Укрцементом» планується опрацювання можливостей створення законодавчого поля для стимулювання цементних виробництв до використання SRF-палива через чинники регулювання фінансового навантаження на бізнес шляхом часткових державних компенсацій вартості запроваджених проектів з енергозбереження через фінансово-кредитні установи країни.
Важливим для сторін Меморандуму буде і об’єднання зусиль для розробки пропозицій з запровадження компенсаторних механізмів податкового характеру для виробництв, що суттєво зменшуватимуть екологічний тиск на довкілля шляхом зменшення обсягів використання викопного палива у виробничих процесах